Čertoviny u Koťátek


K období adventu neodmyslitelně patří návštěva Mikuláše s čertem a andělem. Ti navštívili i nás, a abychom na ně byli připraveni, něco jsme si o nich pověděli. Přečetli jsme si legendu o tom, jak to vše vzniklo a taky jsme si tuto pro někoho oblíbenou, pro někoho neoblíbenou trojici popsali jak vzhledově, tak povahově. V centru Ateliér jsme pomocí mouky vytvořili něžné andělíčky, obklopené hvězdami. Nastala zde však i divočina, a vyrojili se nám zde strašidelní čerti. Pořád jsme se nemohli rozhodnout, jestli je pro nás příjemnější klidné nebe, nebo vyhřáté peklíčko, a tak jsme si v centru Pohyb a kostky zahráli pohybovou hru ,,Šup do nebíčka, šup do peklíčka“, přičemž jsme se neustále měnili z andílků na čertíky. Tímto obdobím nás provázela písnička Mik, miku, Mikuláš, ve které se zpívá, že přišli s čertem na guláš. Jenomže ten guláš musí někdo připravit, a o to se postaraly naše děti v centru Domácnost, kde s velkým úsilím krájely brambory na kostičky (že by menší úplatek pro čerta?). Ve středu jsme oslavili Ondráškův svátek, a tak jsme si pověděli další legendu, tentokrát právě o svatém Ondřeji, který je mimo jiné patronem rybářů. V centru Voda a písek jsme rybičky tvořili kresbou do písku, zatímco v centru Manipulace a hry jsme rybky naopak lovili. Každopádně na vše dohlížel náš Ondra, a tak všechny aktivity proběhly v pořádku. Nevynechali jsme ani samotný advent, a vysvětlili jsme si, co tento pojem znamená, a co vše obnáší. Neodmyslitelně k němu patří adventní věnec se čtyřmi svíčkami, a proto jsme si je v centru Dílna, pokusy a objevy vyrobili. Na základ jsme použili sice papír, ale dozdobili jsme jej voňavými větvičkami a dalšími přírodninami. A kdyby šli náhodou kolem nějaká ta zvířátka, která v zimě nespí, našla by zde nějakou dobrotu. Děti totiž věnec ozdobily tvary, které vykrojily ze staršího chleba. V naší třídě jsou samé hodné děti, a proto nikdy nebudou mít šanci se podívat do pekla. Ale abychom tam alespoň nakoukli, postavili jsme si své peklo z kostek v centru Pohyb a kostky. Tento týden nám venku začalo sněžit, což se hezky pojilo s novým tématem v angličtině – zimními sporty. Na sport jsme samozřejmě nezanevřeli ani v pátek na squashi, kde to ale bylo bez sněhu, a přesto príma. Autor: Andrea Hrankayová, DiS.